शुक्रबारदेखि अनिश्चितकालीन स्वास्थ्य हड्ताल

0
417

मुलुकी ऐन, मुलुकी अपराध संहिता ऐन र मुलुकी फौजदारी कार्यविधि ऐन २०७४ का विभिन्न प्राब्धान खारेजीको मागगर्दै आएका चिकित्सकहरु अन्ततः कडा आन्दोनमा उत्रिएका छन् । चिकित्सकहरुको साझा संस्था नेपाल चिकित्सक संघले आइतबार एक दिनदेशभरको आकस्मिकबाहेकका स्वास्थ्य सेवा ठप्प पार्ने र आगामी शुक्रबारदेखि आकस्मिकबाहेक देशभरका
स्वास्थ्य संस्थामा शल्यक्रिया सेवा बन्द गर्ने घोषणा गरेको छ ।

संघले शुक्रबार विज्ञाप्ति जारीगरी चिकित्सक र स्वास्थ्यकर्मीलाई अपराधीको शैलीमा व्यवहार गर्ने तर्फ लक्षित कानून सच्याउन तत्परता नदेखाएपछि आन्दोलन घोषणा गरेको उल्लेख छ । संघका महासचिव डा.लोचन कार्कीले सकारबाट आशा गरिरहेको अवस्थामा संसदीय मामिला मन्त्रीले विधायन समितिलाई पठाएको पत्रसँगै चिकित्सकहरुको आशा अन्त्य भएको भन्दै आन्दोलनको विकल्प नदेखेको बताए । उनले कानून सच्याए विरामीहरुको सहज उपचारमा कठिनाई उत्पन्न स्थितिबारे संघले सचेत र ध्यानाकषर्ण गराइरहेको समेत बताए ।संघले यसअघि साउन ३१ गते मन्त्रालयले विज्ञाप्ति जारी गरेर कानून संसोधनको प्रतिवद्धता गरेसँगै आन्दोलन १५ गतेसम्मका लागि स्थगित गरेको थियो ।

संघले यसबीचमा देशभरका चिकित्सक तथा स्वास्थ्यकर्मीहरुले विद्यमान अवस्थामा काम गर्न नसक्ने भन्दै चिकित्सक तथा स्वास्थ्यकर्मीहरुको हस्ताक्षर संकलनका साथै नेपाल मेडिकल काउन्सिलको प्रमाण पत्र संघमा बुझाउने क्रम निरन्तर जारी राखेको समेत जनाएको छ ।यसबीचमा विभिन्न स्तरका छलफल र भेला गरेर धैर्य गरेपनि सरकार संवेदशनशील नभएको आरोप लगाएको छ ।

संघले यसबीचमा मुलुकी ऐनसम्बन्धी काून संशोधनसँगै स्वास्थ्यकर्मी तथा स्वास्थ्य संस्थाको सुरक्षा सम्बन्धी ऐन २०६६ एवं नियमावली २०६९ बनिसके पनि चिकित्सक तथा स्वास्थ्यकर्मी माथि आक्रमणका घटना दिनानुदिन बढिरहेकोले यस्ता घटनामा संलग्न दोषीलाई कारबाही गर्नका लागि बिना धरौटी जेल चलानको –जेल वीथआउट बेल)को प्राब्धान थप गर्नसमेत माग अगाडी सारेको छ ।

संघले १७ गते आइतबार १ दिनका लागि सांकेतिक हड्ताल स्वरुप देशैभरीका सम्पूर्ण स्वास्थ्य संस्थाहरुमा आकस्मिक सेवा बाहेकका सम्र्पूण स्वास्थ्य सेवा बन्द गर्ने निर्णय गरिएको जनाएको छ । काठमाडौं उपत्यकाको हकमा सोही दिन अपरान्ह १२ बजे माईतीघर मण्डलामा तथा शाखाहरुको हकमा सम्बन्धित जिल्लाको जिल्ला प्रशासन कार्यालयमा एप्रोन सहित अनिवार्य उपस्थित भई विरोध कार्यक्रम संचालन गर्नु हुन समेत सम्पूर्ण स्वाथ्यकर्मी तथा चिकित्सकहरुमा अनुरोध गरेको छ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here